„A bánatomat italba akartam fojtani, de tud úszni az a bestia!”
Súlyos probléma
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az Európai Bizottság jelentése szerint Európában több alkoholt fogyasztanak az emberek, mint a világon bárhol. Ez azt jelenti, hogy évente fejenként 12,5 liter tiszta alkoholnak megfelelő mennyiségű italt, vagyis napi három pohár bort isznak meg. A magyarországi fogyasztás az Európai átlaghoz közelít.
Miért probléma a nagymértékű alkoholfogyasztás?
Komoly károsodás és függőség kialakulásának veszélye nélkül a felnőtt férfi napi 40 g tiszta alkoholnak megfelelő mennyiségű italt ihat meg, ez a mennyiség 1 dl tömény, vagy 3-4 dl bor, illetve 2 üveg sörnek felel meg. A nőknél ennek fele, 20 g a határ, amit nem szabad túllépni. A napi 20 grammot meghaladó alkoholfogyasztásnál, már fizikális károsodással lehet számolni. A pszichés függés kialakulásához még erre a napi mennyiségre sincs szükség.
Milyen hatásai vannak az alkoholnak?
Rövid távú hatások: az alkohol vérbe kerülésével csökken a központi idegrendszer aktivitása.
Átlagos méretű, ivásban való jártasságú ember 3-4 pohár italtól szédülni kezd, romlik a koordinációs képessége, 6-8 pohár italtól támolyog és elveszíti az egyensúlyát, nagy adag ital elfogyasztása halált is okozhat. Rövid idő alatt elfogyasztott nagy mennyiségű alkohol másnaposságot okozhat.
Hosszú távú hatások: A napi rendszerességgel elfogyasztott 1 dl tiszta alkoholnak megfelelő mennyiség (ez a mennyiség hozzávetőlegesen negyed liter 40%-os tömény italnak, vagy 6 dl erős bornak, illetve 4 üveg sörnek felel meg) elfogyasztása a szervezet állapotát rövid idő alatt válságossá teheti: megnövekszik a májzsugor, daganatos betegségek, hasnyálmirigy gyulladás, gyomorfekély, a szívbetegségek, balesetek, impotencia kialakulásának valószínűsége.
A rendszeres ivás növeli az alkoholtűrő képességet, ami miatt egyre nagyobb mennyiség megivására van szükség a kívánt hatás eléréséhez.
A rendszeres ivók idővel testi, és - pszichikai alkoholfüggésbe kerülnek.
Testi alkoholfüggés: a szervezet normális működéséhez is igényli az alkoholt, a hirtelen megvonás következményeként ingerlékeny, szorongó lesz.
Pszichés alkoholfüggés: nem tud lemondani az alkoholról.
Honnan tudhatom, hogy alkohol problémáim vannak?
A kóros mértékű alkoholfogyasztásnak számos formája van, ide tartozik: a nagy mennyiségű alkohol elfogyasztása naponta, az időnkénti eszméletvesztésig történő ivás, a személy alkoholtól való függőségének kialakulása.
Az alkohol függőséggel való megküzdés első lépése:
Határozza el, hogy abbahagyja az ivást
Az emberek többsége nem egyik napról a másikra szokta eldönteni, hogy változtat italozási szokásain. Többnyire lépcsőzetes, hosszú folyamatról van szó. A változás kezdetén a legnagyobb akadály a tagadás. Még az ivási problémák beismerése után is sokszor keresnek kifogást az emberek, és elkezdenek visszatáncolni.
Ilyenkor fontos lehet annak felismerése, hogy valaki látja az alkoholizálással kapcsolatos vegyes érzéseit. Ha nem biztos abban, hogy készen áll a változásra, érdemes megvizsgálni az alkohol nyújtotta előnyöket és hátrányokat.
Készítsen egy, az alábbihoz hasonló táblázatot, gondolja végig, írja be, hogy mik tartoznak az Ön esetében az egyes pontokhoz.
MEGÉRI AZ IVÁS AZ ÉRTE FIZETETT ÁRAT? |
|
Az ivás előnyei:
|
A nem ivás előnyei:
|
Az ivás következményei:
|
A nem ivás következményei:
|
Kitől kérhetek segítséget?
Ön vagy családtagja, ismerőse érintett?
A témával kapcsolatosan forduljon:
- háziorvosához
- illetve a helyi EFI irodához az alábbi elérhetőségeken:
cím: Mezőcsáti Kistérségi Egészségfejlesztő Központ
(3450 Mezőcsát, Hősök tere 33/B. fsz. 2/1)
telefon: 49/553-010, 142 mellék
e-mail: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.">Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
honlap: www.mezocsatiegeszsegfejleszto.hu
- Dél-Borsodi Humánszolgáltató Központ és Fejlesztési Irodához (3450 Mezőcsát, Hősök tere 24.)
- Miskolci Addiktológiai Központhoz (3529 Miskolc, Csabai kapu 9-11.)
- Anoním Alkoholisták (Tiszaújváros, Szent István út 20.) Hétfő: 18:00, tel: 06-20-225-1495)
A kiadvány a MEFI támogatásával készült.
Keresse további egészségfejlesztő programjainkat és ingyenes tanácsadásainkat!
MEFI – „Akinek számít az egészség!”
„A káros szenvedélyekben óriási lehetőség van:
le lehet szokni róluk.”
- Phyllis Diller
Súlyos probléma
A dohányzás az egyik legjelentősebb életmódbeli kockázati tényezőnek tekinthető, amely következtében világszerte évente legalább ötmillió ember veszíti életét. Hazánkban a felnőtt lakosság harmada, mintegy 2,5 millió ember dohányzik napi rendszerességgel, a dohányzással összefüggő megbetegedések pedig évente közel harmincezer életet követelnek.
Milyen egészségi problémákat okoz a dohányzás?
A kutatók becslése szerint a dohányosok várható élettartama 7-8 évvel rövidebb, mint a nem dohányzóké.
A dohányzás:
- bizonyítottan fő oki tényezőként játszik szerepet a tüdőrákban, a COPD-ben (krónikus obstruktív légúti betegség), a perifériás érbetegségekben, számos daganatban (szájüregi, gége, nyelőcső),
- más tényezők mellett bizonyítottan oki szerepet játszik többek között az agyvérzésben, a szívinfarktusban és számos szerv daganatában (húgyhólyag, vese, hasnyálmirigy),
- rontja az asztma tüneteit és az asztma gyógyszereinek hatékonyságát,
- ínygyulladáshoz, kellemetlen lehelethez és a fogak elvesztéséhez vezethet,
- hozzájárulhat a gyomorfekély kialakulásához,
- sápadtabbá teszi az arcbőrt és elősegíti a ráncok kialakulását, mert csökkenti a bőr vérellátását és a bőr A-vitamin tartalmát,
- károsítja az ereket, ezért a 30-40 éves férfiaknál 50%-kal növeli a merevedési zavar kialakulásának esélyét
A dohányzásról általánosságban elmondható, hogy minden szervrendszert károsít, és nincs veszélytelen mennyisége
A dohányzás abbahagyása az egyik legfontosabb, amit tehet az egészsége javításáért és megóvásáért!
Ha ilyen káros, miért dohányoznak ilyen sokan?
Régóta tudjuk azt, hogy a cigarettafüst beszívásával a szervezetbe jutó nikotin hamar függőséget alakít ki. Eközben helyzetek, érzelmek kapcsolódnak erősen össze a cigarettázással, végül felülkerekedik az egyik legmakacsabb függőség, amit a kokaintól és herointól való függésnél is erősebbnek tartanak.
A leszokással kísérletezők tudják, hogy a dohányzásról nem könnyű leszokni. De nem lehetetlen!
A kutatási eredmények azt mutatják, hogy pusztán önerőre támaszkodva a dohányosoknak mindössze 2-3 százaléka képes megszabadulni tartósan a cigarettától, míg szaksegítség igénybevételével a leszokás esélye akár meg is hatszorozható!
Hol kaphat további információt, szaksegítséget?
- forduljon háziorvosához, illetve a helyi tüdőgondozóhoz
- a MEFI irodához az alábbi elérhetőségeken:
cím:Mezőcsáti Kistérségi Egészségfejlesztő Központ
(3450 Mezőcsát, Hősök tere 33/B. fsz. 2/1)
telefon: 49/553-010, 142 mellék
e-mail:Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.">Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
honlap:www.mezocsatiegeszsegfejleszto.hu
- hívja az Országos Dohányzás Leszokás Támogató Módszertani Központ (Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézet) ingyenesen hívható zöld számát: 06-80-44-20-44
A kiadvány a MEFI támogatásával készült.
Keresse további egészségfejlesztő programjainkat és ingyenes tanácsadásainkat!
MEFI – „Akinek számít az egészség!”
„A krízis kétesélyes: vagy rombol, vagy épít, de benne rejlik a változás esélye és ígérete.”
Bagdy Emőke
A krízis szó maga görög eredetű, válságot, fordulatot jelent. Olyan kemény élethelyzet, ahol a személy a lelki egyensúlyát veszélyeztető, sokszor váratlan, elsősorban külső körülményekkel találja magát szemben, amelyek fenyegető közelsége szinte minden mást háttérbe szorít az életében. Az ilyen érzelmileg feszült, fájdalmas állapotban mind a rosszabb, mind a jobb irányba való fordulás lehetséges, ám ha valóban inkább fordulatként tekintünk a helyzetre, akkor talán nem is olyan rémisztő…
Életünkben számos fordulópont lehetséges:
- Szeretett személy elvesztése, veszélyeztetése
- Munkahelyi változások, elbocsájtás
- Egészségünk drasztikus romlása
- Kapcsolati problémák
Nem törvényszerű, hogy bármelyiknél is krízisbe kerüljünk, de ha a fennálló helyzetet a szokásos problémamegoldó eszközeinkkel sem megoldani, sem elkerülni nem tudjuk, akkor nagyon megnő a valószínűsége.
Minden fordulópontnál/krízis helyzetnél 3 fázis van, amin át kell esnünk:
1. Felismerés/Rádöbbenés
2. Elfogadás
3. Legyőzés, vagy „túllépés”
Felismerés. Ez a legkeményebb. Általánosságban itt veszítjük el legkönnyebben a kontrollt és el sem tudjuk képzelni a következő lépést. Az egyének nagy többsége ebben a fázisban keres segítséget és gyakran ennek hatására jutnak el a második periódusba.
Elfogadás. Fontos (!), ez nem beletörődés. Aki beletörődik az élethelyzetekbe, az elveszti a csatát és sajnos az esetek többségében „belesavanyodik” az aktuális helyzetbe, hosszú-hosszú időre boldogtalanná válhat. Az elfogadás, az más. Itt elfogadjuk azt, ami tény, ami megtörtént és meg nem változtatható. Ha ezt meg tudjuk tenni, akkor a helyzetnek megfelelően fogunk tudni reagálni, fel tudunk készülni a következő, az utolsó ciklusra. A legyőzésre.
Soha ne gondolkozzon azon, hogy élete fordulópontján
„Mi lett volna ha…”.
Megtörtént, nem tudja megváltoztatni. Próbálja meg elfogadni, és megoldást keresni a krízis helyzet legyőzésére!
Ha a felismerés állapota 6-8 hétnél tovább tart, nem látja a kiutat, tanácstalan,
ne szégyelljen segítséget kérni!
Emlékeztesse magát:
M |
inden legyőzhető!!!
inden probléma megoldható!!!
inden élethelyzet átvészelhető!!!
Csak figyelnünk kell rá, magunk, szeretteink vagy barátaink segítségével.
Ön vagy családtagja, ismerőse érintett?
A témával kapcsolatos további kérdéseivel, vagy ha segítségre van szüksége, forduljon:
- háziorvosához
- MEFI irodához
cím: Mezőcsáti Kistérségi Egészségfejlesztő Központ
(3450 Mezőcsát, Hősök tere 33/B. fsz. 2/1)
telefon: 49/553-010, 142 mellék
e-mail: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
honlap: www.mezocsatiegeszsegfejleszto.hu
- országosan elérhető segítő szolgálatokhoz:
- Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége
116-123 telefonszám (ingyenesen)
Internetes beszélgetés: www.sos505.hu
email: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
- Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány
Lelkisegély-vonal: 116-111 (ingyenesen hívható)
internet: www.kek-vonal.hu
- Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat
Hozzátartozók közötti erőszak esetén:
telefon: 06(80)20-55-20 (ingyenes)
A kiadvány a MEFI támogatásával készült.
Keresse további egészségfejlesztő programjainkat és ingyenes tanácsadásainkat!
MEFI – „Akinek számít az egészség!”